UPOZORNĚNÍ NA HYGIENICKÁ OPATŘENÍ VE STÁJI

Ve stáji Zámecký dvůr Černousy, Černousy 50 byl dne 20.6.2018 prokázán Steptococcus equi subsp. equi, původce onemocnění hříběcí.
Jedná se o infekční onemocnění postihující čeleď koňovití a není přenosné na člověka. U koní může infekce proběhnout bez klinických příznaků a s vytvořením protilátek, za klinických příznaků onemocnění nebo v komplikované formě. Nakažlivost této nemoci je vysoká, úmrtnost je nízká. Inkubační doba onemocnění je 3 – 14 dní. Příznaky onemocnění jsou především zvětšení mízních uzliny a vysoká teplota.
Bakterie se vylučuje nosními sekrety. V prostředí přetrvává i několik týdnů. Šíření nákazy probíhá přímo – kontaktem s nakaženým koněm nebo nepřímo – kontaminovanými předměty, oblečením, lidmi. Bakterie se není schopná šířit vzduchem. K její likvidaci původce stačí běžné dezinfekční prostředky k dezinfekci povrchů, mýdlo, prací prostředky.

Pro zamezení šíření nákazy je nutné dodržovat následující hygienická opatření:
– Po kontaktu s koněm si umýt ruce mýdlem nebo použít dezinfekci.
– Oblečení, které budete nosit ve stáji vyprat, než přijdete do kontaktu s jinými koňmi
– Obuv, kterou nosíte ve stáji, očistit a povrch vydezinfikovat, než přijdete do kontaktu s jinými koňmi
– Všechny předměty, které jsou ve stáji nebo které přišly do kontaktu s koňmi, vyčistit a vydezinfikovat, než budou použity u jiného koně.

Vzhledem k tomu, že k přenosu infekce mohlo dojít před zjištěním přítomnosti původce a před zavedením hygienických pravidel pro eliminaci šíření nákazy, doporučuji kontrolovat zdravotní stav koní, se kterými jste byli v kontaktu po návštěvě stáje.
Jsou zastaveny přesuny koní ze stáje, ale provoz v celém areálu není omezen.

MVDr. Hana Altšmídová, 6552
Veterinární praxe, Čapkova 1089, Frýdlant

www.veterina-frydlant.cz

PDF ke stažení ZDE

 

Opatření ke stažení ZDE

KONĚ

 

Jízdy na koních a výukové lekce

V Zámeckém dvoře Černousy jsme pro Vás připravili možnost nejen vyjížděk na koních do přírody, ale také výukové lekce jízdy na koni pro pokročilé i naprosté začátečníky.

Svézt se můžete na jedenácti koních ve velké venkovní jízdárně, po okolí Černous či v případě nepříznivého pořasí v naší osmiboké kryté jízdárně. Pro ty nejmenší pak máme připravenou malou kruhovou jízdárnu s poníky. Niávštěvníkům je k dispozici zázemí s klubovnou a kuchyňkou, samozřejmosté je pak šatna s koupelnou a toaletou.

Naše koně jsou ustájeny v nejmodernějších boxech, které jsou k dispozici pro pronájem i dalším majitelům koní.

K projížďce Vám rádi zapůjčíme přilby. Naše instruktorky Vám poskytnou nejen prvotní školení, ale rády Vás doprovodí na projížďkách i v jízdárně.


Pro rezervaci jízd na koni nás můžete kontaktovat na tel. čísle +420 702 100 777.

Bez rezervace je možné se svézt na koních v jízdárně každou sobotu a neděli, a to od 11:00 do 14:00.

Jezdecký kroužek probíhá každé pondělí a středu od 15:00 do 19:00.

 

Ceník:

1) Agrohodina – vyjížďka do přírody s doprovodem (vyjížďka obsahuje seznámení s koněm a instruktáž [cca 30min] + hodinovou vyjížďku do volného terénu s doprovodem instruktora)

Doba trvání: 1h

Cena: 350Kč

 

2) Vodění, lonž na jízdárně – (vhodné pro děti a úplné začátečníky)

Doba trvání: 15min / 30min

Cena: 100Kč / 200Kč

 

3) Výcvik jezdce (výuková hodina na jízdárně s instruktorem – 45min)

Doba trvání: 45min

Cena: 300Kč

 

Jezdecký klub

V rámci Zámeckého dvoru Černousy nyní zakládáme jezdecký klub pro všechny, kteří mají rádi koně a přírodu a chtějí se naučit na koni nejen jezdit, ale také se o něj postarat a dozvědět se, co vše péče o koně a jezdectví samotné obnáší. Info na telefonu: 702 100 777.

 

Ustájení vašich koní

Nabízíme ustájení vašich koní s krmením a kompletní péčí, postaráme se i o ustájení mladých koní, jejich obsedání a základní výcvik. Více informací na telefonu: 702 100 777.

 

Fotogalerie